FOGSZABÁLYOZÁS

Esztétikus, pontos munkák, precizítás, design !

 fog, rágó, színezés   A RÁGÓGUMI

 

Tudják azt, hogy mi a hasonlóság az aszfalt,
egy fa gyökere illetve a rágógumi között? A manapság oly divatos rágózást ugyanis őseink már tízezer évvel ezelőtt is művelték gyökerekkel, alig száz éve pedig kátrány alapanyagú termékekkel. Akkor a fogak megóvásának érdekében, ma viszont már inkább divatból rágózunk. De miből is készül ez a gumidarab valójában?

A cukor alapanyagot tartalmazó rágók esetében az első lépés a kristálycukor porcukorrá történő darálása. E nélkül csak úgy ropognának a fogaink alatt a cukordarabkák. A porcukrot viszont már könnyedén hozzá lehet keverni a többi összetevőhöz, így végül kellemes, rágható anyagot kapunk. A jó rágógumi fontos része a gumialap, mely biztosítja azt, hogy a rágó nehogy szétessen rágás közben a szánkban. Ennek receptjét minden gyártó szigorúan örzi. Az összetevők ebbe a gépbe kerülnek, mely 50fokos hőmérsékleten masszát gyúr belőlük. Ehhez úgynevezett állományjavítót adnak, mely azért felel, hogy a rágógumi később se essen szét. 10 perc folyamatos keverést követően a masszát kiveszik, és kisebb darabokra vágják. A rágógumigyártás fontos eleme az anyag sokkolása- vagyis a melegítés-hűtés-pihentetés folyamat, illetve a folytonos mozgatás. Erre azért van szükség, hogy a rágógumi anyagát megeddzék. A következő lépésben a masszába levegőt fújnak, így egy üreges cső keletkezik. Ezt darabolják fel kisebb részekre, melyet ez a gép golyó formájúvá alakít. A golyók innen a hűtőalagútba kerülnek, ahol 10 fokra hűtik őket. A félig kész rágót ezek után 24 órán keresztül pihentetik. Ekkor történik az ízesítés. Az íz lényegében bármilyen lehet.
A pihentetés után a rágót ezekbe a hatalmas üstökbe töltik. Most következik a színezés folyamata, amely körülbelül 40-45 percig tart. Ha rövidebb ideig tartana a folyamat, akkor egyenetlenül festődnének, ha pedig hosszabb ideig, akkor a súrlódás miatt szétesnének a színes gömböcskék. Mindegyik üstben csak egyféle színű rágó készül, összesen napi 6-8 tonna. Persze  piacon kapható gömb, lapos drazsés rágók nem egyforma technológiával készülnek.
Háromnegyed órányi drazsírozás után a rágó már csaknem kész. A termék már ebben az állapotában is fogyasztaható volna, ám hátra van még egy fontos mozzanat: a fényezés. A golyókat ez előtt a fázis előtt újra 24 óráig pihentetni kell.
Egy nappal később a félkész raktárból a rágók elindulnak az utolsó útra. Először a fényezőbe kerülnek, mely hasonló elven működik, mint a drazsírozó. Lényeges különbség azonban, hogy a különböző színű golyók most már nyugodtan keveredhetnek egymással. A pihentetés során ugyanis már megkeményedett annyira a rágógumi anyaga, hogy akár egymáson is lehet fényesíteni a különböző golyókat. Az eljárás ugyan így zajlik a más alakú, cukormentes, vagy fehérítő aqnyagokat tartalmazó rágók esetében is.

Dr. Götz Gergely
"Fokozott fogyasztása hasmenést is okozhat- ez napi egy-két csomagra értendő. De ugyanakkor ezekre is vonatkozik, hogy a rágással folyamatosan tisztítja a fogfelszineket, ezáltal az ott lerakódott lepedéket el tudja távolítani."

A Magyarországon kapható rágógumikból közel 10 tonnát rágunk el egy év alatt. S hogy miért? A rágógumi egészséges- egyes típusai friss leheletet, míg mások újra fehér színt adnak fogainknak. A választék széles, így rágódhatunk rajta, hogy a sok fajtából melyiket választjuk. 

freepress.eu A RÁGÓGUMI



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 34
Heti: 94
Havi: 1 112
Össz.: 312 412

Látogatottság növelés
Oldal: Érdekességek
FOGSZABÁLYOZÁS - © 2008 - 2024 - fogszabalyozas.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »